חדש! כל התוכניות של חלי ממן זמינות לרכישה באתר!

מהו גיל המעבר (מנופאוזה)? המדריך לתסמינים ודרכי התמודדות

נשים רבות מגיעות לעשור החמישי של חייהן בציפייה גדולה. אחרי שנים ארוכות של הקמת משפחה, גידול ילדים ופיתוח קריירה, מגיע השלב בו הילדים כבר עצמאיים, הקריירה מבוססת והן סוף סוף יכולות להתפנות לעצמן ולהתחיל ליהנות מהחיים.

אלא שאז הן מתחילות לחוות שינויים פיזיולוגים ורגשיים רבים – גלי חום, בעיות שינה, כאבים במהלך יחסי מין, עצבנות ודיכאון. השינויים האלו הם חלק מתופעות גיל המעבר, אותן חווה כל אישה בעוצמה כזו או אחרת. לא מדובר במחלה או במצב רפואי, אלא בשינוי פיזיולוגי שמעיד על תחילתה של תקופת חיים חדשה.

מהו גיל המעבר?

גיל המעבר הוא הכינוי לתקופה בה חלה ירידה  בייצור הורמון האסטרוגן והפרוגסטרון המיוצרים על ידי השחלות. גיל המעבר לא מגיע בבת אחת, וגם הירידה ביצור והפרשת האסטרוגן היא אינה מיידית, אלא מתרחשת בהדרגה, וכך גם הפסקת הדימום החודשי, שיכול להעלם ולחזור מדי מספר חודשים, עם שינוי בכמות הדימום. זו הסיבה שנשים שונות חוות את גיל המעבר בגילאים שונים ולאורך תקופות שונות.

מרבית הנשים חוות את גיל המעבר בעשור החמישי לחייהן, בסביבות גיל 45, אך חלק קטן מהנשים עשויות לחוות את התופעות השונות של גיל המעבר מתחת לגיל 40. אורכה של ההפסקה ההדרגתית של יצור ההורמונים אף היא משתנה מאישה לאישה, ויכולה להתארך משנתיים ועד מעל לעשור. הפסקת הווסת היא ציון דרך לתקופה חדשה בחייך הכוללת שינויים פיזיולוגיים ונפשיים רבים.

אישה בגיל המעבר עם מאורר במשרד

מהן תופעות גיל המעבר אצל נשים?

שינוי באופי ובסדירות הוסת הוא הסימפטום המוכר אך הוא אינו היחיד. לירידה בייצור והפרשת הורמון האסטרוגן יש השפעה רבה על הגוף, שבאה לידי ביטוי בשינויים פיזיולוגים ונפשיים שונים:

גלי חום והזעה מרובה – גלי חום והזעות יתר במהלך היום והלילה הן מתסמיני גיל המעבר הידועים והמוכרים יותר. ירידת כמות האסטרוגן בגוף משפיעה על וויסות החום הטבעי של הגוף, מה שגורם לגלי חום תכופים, לפעמים גם מספר פעמים בשעה. גלי החום מתחילים בדרך כלל באזור הפנים והצוואר ומתאפיינים בתחושת חום פתאומית שהולכת ומתפשטת ומלווה בהזעה מרובה. נשים רבות מגלות על עורן כתמים בגיל המעבר, שהם תוצאה של גלי החום המרובים והאדמומיות שתוקפת את העור במהלך גלי החום.

אישה בגיל המעבר עם מניפה

דופק מהיר – תחושות של דפיקות לב מהירות הן תוצאה של הפרשה מוגברת של הורמון בשם נוראפינפרין, הגורמת לדפיקות לב מואצות וקוצר נשימה. דופק מהיר בגיל המעבר מופיע בדרך כלל במהלך גל החום וחולף עם סיומו.

הפרעות בשינה – שינה בלתי סדירה היא אופיינית לתקופת גיל המעבר, אך הגורמים לה יכולים להיות מגוונים. חלק מהנשים מתקשות לישון בגלל הזעה בלילה בגיל המעבר, חלקן בגלל חוסר האיזון ההורמונלי וחלקן חוות הפרעות בשינה כתוצאה מלחץ וחרדה. כך או כך, עייפות גיל המעבר היא כמו גלגל, מכיוון שמחסור בשינה גורם לנו לעצבנות, שמובילה ללחץ שגורם להפרעות בשינה, וחוזר חלילה.

כאבי פרקים – הירידה ברמות האסטרוגן בגוף משפיעה על יכולת ספיגת המגנזיום בגוף ומובילה לכאבי שרירים. כאבי רגליים בגיל המעבר מורגשים בעיקר בירכיים ועלולים להמשך פרקי זמן ארוכים, בעיקר אצל נשים שאיננן מקפידות על פעילות גופנית.

שינויים במצבי רוח – סימפטום נוסף של תקופה זו הם השינויים התכופים במצבי הרוח ותחושות של עצבנות בלתי מוסברת או דיכאון. כולם יכולים להיות תוצאה של חוסר איזון הורמונלי, של מתח הנלווה לשינויים המאפיינים תקופה זו בחיים כמו ילדים שגדלים או הורים שמזדקנים, או של ההתמודדות עם השינויים הפיזיולוגיים שעוברים עליך בתקופה הזו.

בעיות במערכת השתן – גיל המעבר עלול להתאפיין באבדן שליטה בשלפוחית ​​השתן, כתוצאה מהחלשות שריר רצפת האגן, שמרגיש לרוב כדחף פתאומי להטיל שתן, או שתן שדולף במהלך פעילות גופנית, התעטשות או צחוק.

יובש בנרתיק – בעקבות הירידה בהורמון המין אסטרוגן, הנרתיק עשוי להיות יבש יותר, ונשים רבות חשות גרד ותחושת אי נוחות, מה שעלול לגרום לאי נוחות ביחסי מין, עד כדי כאב בזמן יחסי המין.

השמנה – הפסקת ייצור האסטרוגן עלולה לגרום לשינויים במשקל ובמבנה הגוף, ועבור נשים הנלחמות בהצטברות שומן בטני גיל המעבר הוא אתגר אמיתי. גם לסובלות מבטן נפוחה גיל המעבר הוא תקופה בה הנפיחות עלולה להתגבר. לכן, חשוב להשקיע במהלך גיל המעבר בהרגלי תזונה נכונה.

אישה עם גלי חום שותה מים

למרות הכל – לא הכל קשור לגיל המעבר

בשל העובדה שגיל המעבר מתקשר להפסקת הווסת, נשים רבות נוטות לחשוב שכאבי ביוץ בגיל המעבר הם בהכרח סימפטומים של השינויים ההורמונליים, ויש כאלה שמשייכות לגיל המעבר כאבי בטן מסוגים שונים. אך חשוב לציין שכאבים אלו הם אינם סימפטומים של גיל המעבר. גם במקרים של בחילות, גיל המעבר הוא אינו הסיבה, ולכן במידה ואת סובלת מכאבי בטן, בחילות או כאבי ביוץ יש להתייעץ עם רופא ולבדוק את הגורמים לכאבים ולטפל בהם בהתאם.

תופעות טרום גיל המעבר אצל נשים

מכיוון שאצל כל אישה השינוי ההורמונלי בא לידי ביטוי באופן שונה, חלק מהתסמינים שהזכרנו יכולים להתחיל עוד לפני שהוסת מפסיקה. כך שגם אם את עדיין לא נמצאת “רשמית” בגיל המעבר (שמוגדר רשמית אחרי שנה של הפסקת הווסת), את עדיין עשויה לסבול מהסימפטומים השונים.

יכול להיות שהשינויים האלו תפסו אותך בדיוק שאת בשיא הקריירה שלך, או כשאת בעיצומה של גידול המשפחה, ועדיין לא קישרת בין התופעות השונות לבין גיל המעבר. אך חשוב שתכירי אותם ושתדעי מדוע הם נגרמים, ויותר מכך – שתביני שאין סיבה להלחץ או לחשוש מהמצב, זהו מצב טבעי אותו עוברת כל אישה ברחבי העולם.

לגיל המעבר תסמינים רבים הבאים לידי ביטוי בעצמות שונות במהלך תקופה זו. מרבית התסמינים האופייניים לגיל המעבר יחלפו תוך מספר שנים ללא כל טיפול, וחלקם יהפכו לחלק משגרת חיינו החדשה. על מנת להתמודד איתן עלינו להתאים את עצמנו למציאות החדשה, ולסגל אורח חיים המותאם לשינויים שגופנו עובר.

להשלים עם המצב – השינוי הראשון הוא להבין שזהו מצב טבעי, להוריד את הלחץ היומיומי באמצעות  מדיטציה, תרגילי נשימה ועיסוק בתחביבים.

לצרוך סידן לחיזוק העצמות – הירידה בייצור האסטרוגן מובילה לבריחת סידן ולירידה בצפיפות העצם. צריכה קבועה של  כמות הסידן המינימלית המומלצת (1000 מ״ג) באמצעות תפריט עשיר בסידן חשובה מאוד לחיזוק העצמות.

להקפיד על פעילות גופנית – הפעילות הגופנית מסייעת לנו בשמירה על המשקל, משפיעה ומחזקת את מסת השריר ומפחיתה מתח וחרדה.

אישה בגיל המעבר שותה מים בחוץ

לאמץ תזונה לגיל המעבר – נשים רבות בוחרות להתחיל דיאטה בגיל המעבר על מנת להילחם בשינוים הגופניים. אך בעוד הכניסה לגיל המעבר נמשכת תקופה מוגדרת, גיל המעבר אינו מוגדר בשנים. למעשה, כיום עם העלייה בתוחלת החיים רוב הנשים תבלנה שליש מחייהן ויותר בתקופה הזו שמכונה גיל המעבר ולאחריו עם כל מה שמתרחש בה. לכן הפתרון לחיות בשלום עם גיל המעבר צריך להיות מקיף יותר ולכלול אימוץ אורח חיים בריא כדרך של שגרה, ולא דיאטה כזו או אחרת.

תזונה נכונה המותאמת לגיל המעבר מסייעת בהפרשת אנדורפינים המפחיתים סטרס ודלקתיות בגוף, וכן סימפטומים של גיל מעבר כגון גלי החום, מפחיתה את רמות הכולסטרול הרע ושומני הדם ומשפרת את ערכי הכולסטרול הטוב, מעודדת צמיחה של תאי עצב, משפרת את הזיכרון ומונעת הידרדרות שכלית המקושרת לזקנה.

 

התוכנית של חלי ממן מעניקה לך מעטפת תמיכה הוליסטית הכוללת ליווי עוטף של צוות מקצועי שזמין עבורך בכל בקשה, מפגשי לייב עם מנטורית להגברת המוטיבציה, מפגשים שבעיים עם דיאטנית, תכנית אימוני כושר מגוונת לחיזוק מסת השריר, מפגשי זום תדונו עם נשים נוספות בתסמינים ובדרכי התמודדות, תפריט ייעודי ומותאם אישית, קבוצת וואצטפ סגורה לחיזוקים, יומן אכילה דיגיטלי שבעזרתו תוכלו לעקוב אחר רישום האוכל שלכן ולקבל פידבק מקצועי מהצוות שלנו וסדנאות בישול ואפייה לייב לצפייה בזמנכן הפנוי.

 

שינויים הורמונליים, גלי חום בלתי צפויים, הפרעות בשינה, שינויים במצבי הרוח המלווים בשינוי במבנה הגוף עלולים לגרום לתחושות לא נעימות. אך במקום לחשוש מגיל המעבר, אפשר להסתכל על גיל המעבר כעל תקופה חדשה בחיינו, והזדמנות מחודשת לבחור באורח חיים בריא, להתחבר לגוף, ולנפש שלנו ולתת להם את המענה המדויק ביותר עבורם במהלך השנים הבאות.

גלו יחד איתי שירידה במשקל בגיל המעבר היא אפשרית. אתן מוזמנות ליצור איתנו קשר לקבלת מידע נוסף על תוכנית גיל המעבר של חלי ממן >>

    כתבות נוספות

    דברו איתי
    Whatsapp icon
    Whatsapp icon חלי אני רוצה להצטרף
    נגישות