חדש! כל התוכניות של חלי ממן זמינות לרכישה באתר!!

דיאטת חלבונים : מהן היתרונות והחסרונות בדיאטה זו

בין אם את מתעניינת בדיאטה ובתזונה נכונה או אפילו אם לא,
בטוח שמעת על התופעה הנקראת “דיאטת חלבונים” – דיאטה, שרבות בוחרות לסגל לעצמן תזונה הכוללת צריכת חלבונים בלבד וללא פחמימות.
לכן אנו בחלי ממן החלטנו לבדוק ולהסביר מהי הדיאטה, האם זוהי תזונה בריאה? או שמא טרנד חולף נוסף בעולם התזונה ובכלל עבר זמנה??

בואי להכיר את יתרונות השיטה, וחסרונותיה והאם ואיך ניתן לשלב למי שרוצה בתזונה זו את המתכונים והתפריטים העשירים בחלבונים של חלי ממן בצורה נכונה?

מוכנה?? בואי נתחיל…

מהי דיאטת חלבונים?

דיאטת חלבונים פנים רבות לה, העיקרון הבסיסי שעומד מאחורי הדיאטה הזו היא החלפת אחוז הפחמימות בתפריט היומי בחלבונים. חלבונים במזון ניתן למצוא בבשר בקר, עופות, הודו, דגים, ביצים, גבינות ומוצרי חלב, אך יש צורך בוויתור בדיאטה זו על פחמימות שנמצאות בעיקר בדגנים שכוללים לחמים, מזונות עמילניים, אורז, פסטה, מאפים, דברי מתיקה, סוכר, קטניות ואף פירות.

חלק מדיאטות החלבונים מתירות אכילה חופשית ללא הגבלה קלורית מתוך מטרה שהדיאטה הזו יוצרת ירידה במשקל עקב הפחתת תאבון וצריכת קלוריות ספונטנית, כל זה אודות להגברת הרגישות של הורמון השובע לפטין במערכת העצבים המרכזית.

חלק מדיאטות החלבונים מציעות החלפת חלבונים בפחמימות אך יחד עם הגבלה קלורית על מנת למקסם את הירידה במשקל.

בספרות מדווחים כי דיאטה עשירה בחלבון יוצרת תחושת שובע ומלאות לאורך זמן ולכן צריכת הקלוריות נמוכה יותר וכך מושגת ירידה במשקל.

יתרונות:


במחקר שנעשה על נשים שהתבססו במשך 3 חודשים על דיאטת חלבונים, הראו כי הן הצליחו באופן מובהק להוריד את סך השומן הבטני לעומת נשים שצרכו דיאטה סטנדרטית.

כפי שנאמר כבר, הדיאטה החלבונית מעלה שובע ומאפשרת אכילה ספונטנית ללא הגבלה כמו ברב הדיאטות.

עוד דבר שמהווה יתרון עבור הדיאטה החלבונית הוא שרוב הנפילות בדיאטות כלשהן הם מאכילה נוספת של פחמימות : כמו עוגיות, מאפים, עוגות וממתקים , קשה לעלות במשקל מעוד יוגורט טבעי 1.5% נוסף או עוד מנה של חזה עוף – הסיכוי לעלות במשקל מחריגה של תוספת חלבונים בתפריט שכזה שואף לאפס.

 

חסרונות:

נמצא במחקרים כי ירידה במשקל לבדה, משפרת באופן משמעותי את רמת הסוכר ואת פרופיל השומנים בדם.

בנוסף, גם בדיאטה סטנדרטית שאינה מבוססת רק על חלבונים, כמו בתוכנית של חלי ממן , המשתתפים ירדו במשקל, הראו ירידה ברמות הסוכר בצום , ריכוז האינסולין בדם גם הוא התאזן וגם סך השומן הבטני ירד אודות לירידה במשקל.

כלומר, הירידה במשקל לא שונה בין דיאטת חלבונים לדיאטה סטדנרטית. מה שעוד נמצא שלאורך זמן אין הבדל בין כמות הירידה במשקל בין שתי הדיאטות, יתרון לדיאטת החלבונים קיים בעיקר בחצי השנה הראשונה.

יש סיכוי סביר יותר לסבול מעצירות כאשר מאמצים את דיאטת החלבונים משום שחלק מסוג הסיבים התזונתיים הנמצאים בדגנים המלאים ובקטניות אל נמצאים במזונות אחרים. לכן לאנשים הסובלים מיציאות לא סדירות או מתופעות גסטרו דיאטה זו אינה מומלצת לאורך זמן.

חלק מהתפריטים הניתנים בדיאטה מסוג זה מעודדים לאכילה מרובה יותר של בשר בקר לעומת ההמלצות של משרד הבריאות, מה שמציב בסיכון את המשתתפים לחלות בגידולים של מערכת העיכול כאשר נחשפים לכמויות רבות לאורך זמן.

מחקר שעקב אחר גברים העוסקים בפעילות גופנית שאכלו דיאטה עשירה בחלבון במשך שנתיים לא היה שינוי בהרכב הגוף שלהם, כלומר מסת השריר לא השתנתה וגם כמות השומן באופן מובהק.

בנוסף על פי מחקרים שנעשים לאורך זמן , קיימת היענות נמוכה יותר לדיאטת חלבונים לעומת דיאטה סטנדרטית בגלל האופי המגביל שלה, פחמימות הרבה יותר זמינות למאכל מחוץ לבית ומעלות את רמות הסרוטונין שתורמות למצב רוח טוב.

קיימים דיווחים של משתתפים המתארים עצבנות, חוסר ריכוז וחוסר סבלנות כשהם אכלו דיאטה עשירה מאוד בחלבונים. כלומר לחלק מהאנשים יש קושי נפשי לוותר על פחמימות ולכן לא לכולם הדיאטה הזו מתאימה.

 

לסיכום:

ניתן להסיק מזה, שלדיאטת חלבונים יש יתרונות לצד חסרונות לאנשים מסויימים ולכן כדאי לבחור בדיאטה שקל יותר להתמיד בה לצורך ירידה במשקל לטווח ארוך.

חברת חלי ממן מתעדכנת כל הזמן בהמלצות משרד הבריאות הנמנע מלהמליץ על דיאטת חלבונים כדיאטה קבועה.

על פי הסטטיסטיקה בקרב המשתתפים שלנו, רובם מעדיפים את הדיאטה הסטנדרטית (הכוללת את כל אבות המזון) משום שהיא הכי מתאימה להעדפותיהם ולאורח חייהם.

בהצלחה!!

להרשמה לקבוצה הקרובה לביתך לחצי כאן >>

קטגוריות: כללי

    כתבות נוספות

    דברו איתי
    Whatsapp icon
    Whatsapp icon חלי אני רוצה להצטרף
    נגישות