חדש! כל התוכניות של חלי ממן זמינות לרכישה באתר!!

כמה קלוריות יש בפיתה עם שווארמה ?

ניתן למצוא אותה בכל רחוב ובכל מסעדה, ממגוון סוגי בשר או טבעונית, בפיתה, לאפה או בצלחת – השווארמה היא אחד המאכלים העיקריים המרכיבים את המטבח הישראלי המזרח תיכוני, ואין אדם שלא נהנה ממנה, בין אם בארוחה מתוכננת או כאוכל רחוב.
את השווארמה ניתן להכין מכמה סוגים שונים של בשר – שווארמה הודו, שווארמה עוף, שווארמה בקר ושווארמה עגל. כמעט בכל דוכני השווארמה נמכרים מספר סוגים של שווארמה, ורוב הדוכנים גם מאפשרים לערבב וליצור מנה מעורבת של שווארמה מכמה סוגי בשר שונים.
את סוג הבשר תוכלו לזהות לפי צבעו של הבשר, אבל גם אם אתם לא מבינים גדולים בבשר, בדרך כלל ישנו שילוט המציין את סוג הבשר, ובמקרה ולא תמיד אפשר לשאול את המוכר.

כמה קלוריות יש בשווארמה?

כשאנחנו בוחנים את הערכים התזונתיים של השווארמה חשוב להבחין בין סוגי הבשר השונים.
בשרים כגון הודו, עוף ובקר מכילים פחות שומן ולכן שווארמת הודו עוף או בקר תכיל פחות קלוריות לעומת שווארמה על בסיס בשר כבש.
כך למשל במאה גרם של שווארמת הודו יש 154 קלוריות, ואילו מאה גרם שווארמת בקר יש רק 118 קלוריות.

שווארמה קלוריות

ומה עם ערכים תזונתיים?

למנת שווארמה ערכים תזונתיים רבים, המשתנים בהתאם לסוגי הבשר – ממנת 100 גרם של שווארמת הודו נקבל 23.3 גרם חלבון (לעומת 14.4 גרם חלבון בלבד במנה זהה מבשר בקר), אך משווארמה המבוססת על בקר נקבל יותר ברזל, B12 ואשלגן.

השוואת ערכים תזונתיים – שווארמה הודו לעומת שווארמה בקר:

שווארמה הודו – ערכים תזונתיים

אנרגיה (קלוריות): 154

חלבונים (גרם): 23.3

פחמימות (גרם): 2.2

סיבים תזונתיים (גרם): 0.4

שומנים (גרם): 5.1

שומן רווי (גרם): 1.54

שומן טרנס (גרם): 0

נתרן (מ”ג): 422.1

סוכרים (גרם): 1.2

כולסטרול (מ”ג): 101.5

ברזל (מ”ג): 1.12

מגנזיום (מ”ג): 20.6

זרחן (מ”ג): 151.6

אשלגן (מ”ג): 186.2

אבץ (מ”ג): 2.99

ויטמין B6 (מ”ג): 0.3

ויטמין B12 (מק”ג): 1.05

שווארמה בקר – ערכים תזונתיים

אנרגיה (קלוריות): 118

חלבונים (גרם): 14.4

פחמימות (גרם): 3.1

סיבים תזונתיים (גרם): 0.4

שומנים (גרם): 5.2

שומן רווי (גרם): 1.37

שומן טרנס (גרם): 0.14

נתרן (מ”ג): 382.3

סוכרים (גרם): 1.2

כולסטרול (מ”ג): 63.7

ברזל (מ”ג): 1.53

מגנזיום (מ”ג): 14.3

זרחן (מ”ג): 115.9

אשלגן (מ”ג): 199.4

אבץ (מ”ג): 2.98

ויטמין B6 (מ”ג): 0.29

ויטמין B12 (מק”ג): 2.54

 

ומה עושים עם התוספות?

כל מי שאכל שווארמה בחייו יודע שזה אף פעם לא מסתכם בבשר, ואפילו לא בפיתה. בתור אוכל רחוב שמוגש בדרך כלל בפיתה או בלאפה, מנת השווארמה משתנה מאדם לאדם ויכולה לכלול מרכיבים שונים ולכן בכל מנת שווארמה קלוריות בכמות שונה.

התוספות לשווארמה יכולות להיות רבות ומגוונות. החל מצ’יפס, ממרחי חומוס וטחינה ועד תוספות של סלטים שונים וחמוצים.

עוד תוספת שלא תמיד נראית לעין אבל צריך לקחת אותה בחשבון בספירת הקלוריות היא תוספת השומן. בחלק מדוכני השוארמה מניחים על שיפוד השוארמה לא רק את נתחי הבשר עצמם אלא גם נתחים של שומן וכשהוא מתמוסס במהלך הצלייה הוא נספג בבשר.

שווארמה

ויש גם צדדים חיוביים – מנת שווארמה מכילה גם חומוס וטחינה, שמכילים חלבון צמחי איכותי, הרבה ויטמינים, ברזל, סיבים תזונתיים שתורמים לשובע ומפחיתים סוכרת, ואפילו חומרים שמעלים את הסרוטונין ומשפרים מצב רוח.

כמה קלוריות יש בפיתה עם שווארמה?

הספירה לחישוב כמה קלוריות יש בפיתה שוארמה מתחילה קודם כל ב-240 הקלוריות שיש בפיתה, ממשיכה עם סוג הבשר- אם הוא שמן יותר כמו בשר כבש או רזה יותר כמו בשר הודו, ומסתיימת בתוספות השונות שהכנסנו לפיתה- צ’יפס, חומוס וטחינה שהם שומניים ומקפיצים את הערך התזונתי או רק תוספות של ירקות כמו כרוב ועגבניות.

אז כמה קלוריות יש בפיתה אחת? כמות הקלוריות בפיתה עם שוארמה יכולה להתחיל ב 600 קלוריות לפיתה עם שווארמה, חומוס וירקות, ולקפוץ גם לכמות קלוריות כפולה בהתאם למה שהכנסנו לפיתה.

שווארמה בפיתה

כמה קלוריות יש בלאפה שווארמה?

כאשר בוחרים במנת שווארמה בלאפה יש להביא בחשבון שהערך הקלורי גדול הרבה יותר שכן לאפה מכילה כמות פחמימות גדולה יותר מפיתה. אם פיתה אחת ממוצעת שווה לכשלושה פרוסות לחם רגילות שהן כ 240 קלוריות בפיתה אחת, הלאפה לעומתה שווה לחמש פרוסות לחם ויותר, בהתאם לגודלה. בנוסף לזה, במנת שווארמה בלאפה קלוריות רבות יותר מכיוון שהלאפה גדולה יותר ויש בה הרבה יותר מקום לממרחים ולתוספות, מה שמגדיל גם את כמות הקלוריות המגיעה מהתוספות השונות.

שווארמה בלאפה

מהי כמות הקלוריות בשווארמה בצלחת?

לפעמים המחשבה היא שאם נוותר על הפיתה וניקח רק שווארמה בצלחת אז נחסוך בכמות הקלוריות.
החישוב הזה נכון חלקית, כי למרות שוויתרנו על החלק הפחמימתי הגדלנו את כמות הבשר כך שהערך הקלורי לא ממש השתנה.
למנת שוארמה בצלחת קלוריות בכמות שעשויה להגיע לכמות המקבילה ל2-2.5 מנות בשריות ולכ-500 קלוריות, זאת ללא חישוב כמות השומן שהוסף למנה והתוספות שלקחנו לצד הצלחת.

שווארמה בפיתה

עם כל כך הרבה קלוריות, האם אפשר לשלב שווארמה בדיאטה ?

התשובה היא חיובית. למעשה השווארמה הרזה ביותר שנוכל לאכול היא זו שנכין בבית ללא תוספות של שומן ועם שימוש בנתחי בשר רזים כגון הודו, פרגית או אנטריקוט דק. למנה של 150 גרם נתח בשרי ניתן להכין בבית על מחבת food appeal שתעזור ליצור נתחי שוארמה עסיסיים אך גם קריספיים בלי הרבה שומן ולשלב עם פיתה קלה וממרחים בצורה מתונה וכך להגיע למנת שווארמה שיכולה להשתלב מבחינה קלורית נפלא בכל תפריט הרזיה או כזה השואף לאכילה נבונה.

רוצים לשלוט בכמות הקלוריות בשווארמה שאתם אוכלים? הכינו שווארמה ביתית

בתוכנית יש לנו מתכון לשווארמה ביתית מושלמת. למי שמעדיפה את הגרסה הטבעונית יש לנו מענה גם לזה למתכון שווארמה טופו שממש טעימה כמו הדבר האמיתי.

לסיכום, מנת שוארמה הנאכלת בדוכנים הרגילים יכול להתחיל מ 600 קלוריות בקירוב וגם להגיע לכמות כפולה, כתלות בסוג נתח הבשר, בתוספת השומן לשיפוד השוארמה הנצלה, בצורת ההגשה עם פיתה, לאפה או צלחת וכמובן בתוספות שאנחנו לוקחים לצד המנה או מכניסים לתוך הפיתה או הלאפה. אך עם תכנון נכון אפשר להנות גם משוארמה בהכנה ביתית שתשתלב היטב גם בכל תהליך של ירידה במשקל.

יש לכן שאלות נוספות על הכנת שווארמה או שילובה בדיאטה שלכן? אתן מוזמנות ליצור איתנו קשר כאן בכל שאלה >>

קטגוריות: בריאות, כללי

    כתבות נוספות

    דברו איתי
    Whatsapp icon
    Whatsapp icon חלי אני רוצה להצטרף
    נגישות