חדש! כל התוכניות של חלי ממן זמינות לרכישה באתר!
banner

המאבק במשקל ובאכילה

בגיל 14 עברתי עם משפחתי לגור בארצות הברית, ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. ארץ הג’אנק פוד.

השפע בשנות ה-80 באמריקה היה אדיר, מה שהקשה מאוד לשמור על הרגלי אכילה נכונים. זו השנה שהמשקל שלי נתן זינוק אדיר למעלה.

אלה היו השנים שבהן עולם הדיאטות התחיל את הסחרור שלו, שנים שבהן אין כמעט מידע על מה שאבקות פלא וכדורים שונים ומשונים יכולים לעשות לגוף.

שנים שבהן ההבנה העמוקה שיש לנו היום, על הדרך הנכונה לרדת במשקל כדי לא לפגוע בגוף, לא נמצאת בכלל במודעות. להפך: אלה שנים שבהן פנטזיות נתפסות כמשהו מציאותי ואפשרי.

אחרי שעליתי 15 ק”ג, הדרך לבליעת כדורי הרזיה הייתה קצרה. הכדורים הכניסו אותי עמוק יותר ויותר לסחרור. נכנסתי למערבולת ולא הצלחתי למצוא את הדרך החוצה. הרגשתי שלא משנה כמה אני נלחמת, אני רק טובעת יותר ויותר.

בגיל 17.5 הכרתי את מי שיהפוך לימים לבעלי. חברה שלי שכרה אצלו חדר, וכשבאתי לבקר אותה ודפקתי בדלת הוא פתח ואמר: “כמה יפה – ככה שמנה”. התאהבנו למרות עודף המשקל, כי במבט מאוהב הכול נראה אחרת. גם כשהתחתנו הייתי בעודף משקל. שקלתי כבר 90-85 ק”ג. ואם כל זה לא מספיק, בהיריון הראשון פיתחתי רעלת היריון שגרמה לי להתנפח ומשקלי הגיע ל-100 ק”ג.

באותה תקופה עשיתי דיאטות כאסח, אבל האמת היא שלא היה בי רצון להילחם. התרגלתי למשקל שלי ומצאתי דרכים להסתדר איתו.

היו נקודות שבהן הרגשתי שהמשקל מפריע לי. כשהלכתי לקנות בגדים הרגשתי שאני מתפשרת על בגדים של ‘דודות’ ולא של ‘חתיכות’. כשהייתי יוצאת מהמקלחת הייתי מתעטפת מהר במגבת, שהייתה תמיד קטנה מדי, רק כדי לא להביט במראה. אבל כל זה עדיין לא היה מנוע מספיק לשינוי.

כשילדתי את בתי השנייה הייתי בת 22. למרות שבעלי מבוגר ממני ב-12 שנה כולם חשבו שאנחנו בני אותו גיל, וזה כל כך פגע בי! כאב הפגיעה, העלבון הצורב הזה, ההבנה שחושבים עליי שאני מבוגרת מכפי גילי… המראה המטלטלת הזו הביאה לנקודת המפנה ולשינוי.

בשלב הזה התעוררתי והתחלתי להבין שהבעיה שלי היא לא בגוף, אלא בראש. שמתי לב לכך שאני אוכלת כשמשעמם לי ואוכלת כשאני עצובה. לא הייתי מודעת למה שאכלתי, כי הייתי אוכלת תוך כדי עשיית דברים אחרים.

זה היה השלב שבו קלטתי שלעלייה במשקל אין סוף. כשנולדים אפשר לשער לאיזה גובה נגיע בעזרת סטטיסטיקות, אבל למשקל אין גבול.

אנחנו, אנשי עודף המשקל, מומחים בהמצאת תירוצים. אנחנו יודעים להאשים את יצרניות הבגדים שהקטינו את המידות ואת המייבש שמכווץ את המכנסיים, אבל מי שבאמת משתנה זה אנחנו.

באותה תקופה חברה שחשה את הכאב שלי המליצה לי להשתתף בקבוצת תמיכה להרזיה. לא חשבתי שאני צריכה קבוצה, הייתי בטוחה שאני יודעת מה הכי טוב בשבילי, אבל הסכמתי לתת לזה צ’אנס.

כשהגעתי למפגש הזדעזעתי מהנשים השמנות שראיתי שם, אבל עוד לא קלטתי שאני הכי שמנה בחדר. הגעתי הביתה וסיפרתי לבעלי על החוויה שעברתי. הוא צחק ואמר שהוא אוהב אותי כמו שאני, ושלח אותי לקנות עוד זוג נעליים (נעליים ותיקים – מפלטן של הנשים השמנות. עליהם לא תגיד המוכרת: “אין במידה שלך”).

העובדה שהוא לא ממש האמין בי רק דרבנה אותי להוכיח לו שאני יכולה.

עשיתי את כל מה שהמליצו עליו בקבוצה: הקפדתי על ארוחות מסודרות, ספרתי קלוריות… בשבוע השני הייתי בטוחה שהשמנתי, ולא רציתי ללכת למפגש. בעלי עודד אותי ללכת בכל זאת, וכשנשקלתי התברר שירדתי 3 ק”ג. עד כדי כך הייתי מנותקת מהגוף שלי!

בשבוע השלישי, עם מוטיבציה בשמיים אחרי ששיחקתי אותה עם 3 ק”ג, קיצצתי בכמויות האוכל והייתי בטוחה שירדתי עוד 3 ק”ג. אבל אז התברר שדווקא עליתי חצי ק”ג.

זה תסכל אותי בטירוף, אבל גם הסתקרנתי: איך יכול להיות שכשאוכלים יורדים במשקל, וכשאוכלים פחות – דווקא עולים?

התחלתי ללמוד על התהליכים הפיזיולוגיים. למדתי על פעולתו של הגוף ועל הדרך שבה הוא מעבד את המזון. למדתי איך צריך לאכול כדי להיות שבעים. הבנתי שכששבעים אוכלים פחות ואז, הפלא ופלא, האוכל לא שולט בנו – אנחנו שולטים בו.

ככל שאימצתי את הרגלי האכילה החדשים כך ירדתי במשקל, וככל שירדתי במשקל כך קיבלתי המון מחמאות. תוך שמונה חודשים ירדתי כ-30 ק”ג!

היום אני יודעת שזה אפשרי לכל אחד, אבל כל כך חשוב לעשות את זה נכון.

אדם בעודף משקל הוא כמו טייס בוורטיגו, טייס שאיבד את ההתמצאות במרחב בגלל תנאי שטח לקויים. אין לו שום יכולת התמצאות!

ברגעים כאלה ההנחיה הברורה לטייס היא להסתכל רק על המצפן והמכשור, ולהתעלם ממה שהוא חושב שצריך לעשות עד שיצא מאזור הסכנה.

כך גם באובדן שליטה על האכילה.

יש תקופות בחיים שבהן חשוב שיהיה מצפן חיצוני שאפשר לבטוח בו.

מצפן שייתן לך יד וכיוון, עד שיהיה אפשר לסמוך מחדש על הגוף ועל התחושות שלך,
אלה ישחררו את עומס המלחמה ויפנו מקום לחיים עצמם.
אני מאמינה בך,

חלי ממן לפני ואחרי

 

מסקרן אותך לשמוע על אפשרויות התמיכה שלנו? אפשר ללחוץ כאן

אני רוצה שינוי

 

דברו איתי
Whatsapp icon
Whatsapp icon חלי אני רוצה להצטרף
נגישות