חדש! כל התוכניות של חלי ממן זמינות לרכישה באתר!!

דיאטה לילדים ולנוער – המדריך המלא

איך עושים דיאטה לילדים אשר תהיה נכונה ומתאימה לגילאים צעירים אלו.
למה חשוב להתאים תפריט דיאטה מותאם אישית לילד?
במאמר הבא ננסה להבין איך עושים דיאטה ילדים ובונים תפריט דיאטה לנוער בצורה נכונה.

דיאטה לנערים | דיאטה לילדים | דיאטה ילדים וילדות

כיום, יותר מתמיד, מגפת ההשמנה מתחילה כבר בגילאים צעירים. ניתן לראות ילדים הסובלים מעודף משקל או ההשמנה בשילוב עם מחלות המקושרות יותר למבוגרים כמו סוכר גבוה, ערכי כולסטרול גבוהים, לחץ דם גבוה ועוד.
ישנה חשיבות רבה בהקניית הרגלי אכילה נכונים ויצירת אורח חיים מאוזן ובריא כבר מגיל צעיר, על מנת שהילדים הללו יגדלו להיות מבוגרים בריאים.
יש לזכור שילדים זקוקים לכמות אוכל מספקת על מנת לגדול.
חשוב לספק להם את כל הצרכים התזונתיים הדרושים על מנת לא לפגוע בגדילה שלהם וזו הסיבה שדרושה הכוונה מאנשי מקצוע.

בתוכנית הדיאטה של חלי ממן – ישנם תפריטי דיאטה המותאמים במיוחד לילדים ונוער.
גם מבחינת רכיבי התזונה וגם מבחינת אורח החיים של הילדים והתאמתם לבית הספר.

מחפשים תפריטי דיאטה ?

לחצו כאן לצפייה בתפריטי דיאטה מגוונים>>

דיאטה לילדים
דיאטה לילדים – חלי ממן | צילום: shutterstock


ילדים ובני נוער נמצאים בתקופה בה הדימוי העצמי ודימוי הגוף מאוד חשובים להם. לכן, תהליך של ירידה במשקל חייב להגיע מתוך רצון שלהם ולהיות מלווה בהמון תמיכה ועזרה מצד ההורים ושאר בני המשפחה.

תפקיד ההורים בקידום הרגלי אכילה בריאים

להורים יש תפקיד מכריע בעיצוב הרגלי האכילה של ילדיהם. השינוי התזונתי צריך להיות עבור כל בני הבית ולא רק עבור הילד שצריך לרדת במשקל. אין ספק שגם אם יש מישהו בבית שלא צריך לרדת במשקל, הוא ירוויח מאוד מהמעבר לתזונה בריאה יותר. לכן, הורים צריכים לערב את כל המשפחה באימוץ הרגלי אכילה בריאים יותר. זה כולל שיתוף ילדים בתכנון והכנת ארוחות, מתן דוגמה טובה על ידי אכילה בריאה בעצמם ויצירת סביבה חיובית סביב האוכל.

הורים מהווים מודל לחיקוי עבור ילדיהם. לכן עליהם להראות דוגמה אישית בכל הקשור לאורח חיים בריא, לרבות אימוץ הרגלי אכילה נכונים וביצוע פעילות גופנית סדירה. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא על ידי אכילת ארוחות משפחתיות. חשוב מאוד לכל המשפחה לאכול ביחד, לפחות פעם ביום. זו הזדמנות מצוינת להגיש מאכלים בריאים לשולחן ולאכול אותם יחד עם הילדים. בנוסף, חשוב לנצל את ההזדמנות ולהתחיל בשיחה עם הילדים על כל נושא שתרצו לדון בו. זהו זמן איכות עם הילדים שלא תמיד מצליחים להגיע אליו בשגרת היומיום העמוסה. על ידי שיתוף כל המשפחה בהרגלי אכילה בריאים, ההורים יכולים לעזור לקדם הרגלים בריאים ארוכי טווח עבור כל בני המשפחה.

דיאטה לילדים – יותר תנועה ופחות מסכים

היום, בעידן בו כל ילד מחובר לטלפון הנייד שלו ובו זמנית גם צופה בטלוויזיה או בטאבלט, חשוב להדגיש את החשיבות של אכילה ללא גירויים.
בזמן האוכל, אין לשבת מול הטלפון או מול מסכים. יש להתרכז באוכל וכך יותר לשים לב למה אוכלים, כמה אוכלים ולתחושת השובע שמגיעה.
כמובן שמומלץ לאורך כל שעות היום להפחית את זמני המסכים ולעודד את הילדים לצאת החוצה ולשחק, להיפגש עם חברים ופשוט להיות בתנועה.
תהליך של ירידה במשקל בקרב ילדים ובני נוער צריך להיעשות ברגישות ובמתינות.
אין זה הזמן לדיאטות כסאח למיניהן. כל דיאטה קיצונית שתיעשה בגיל צעיר, תשפיע על הילדים ובני הנוער בגיל מבוגר יותר ועלולה להכניס אותם ללופ של דיאטות למשך כל החיים.

התהליך צריך להיות הכוונה לאורח חיים בריא – הכנת תפריט דיאטה לילדים צריכה להיות מגוונת ומאוזנת, אשר לוקחת בחשבון את כל הפרמטרים לצורך גדילה והתפתחות והקפדה על ביצוע פעילות גופנית.
המטרה היא להקנות הרגלים נכונים שילוו את הילדים ובני הנוער לכל חייהם.

עודף משקל בילדים | עודף משקל בנוער 

עודף משקל הוא נושא שמלווה, בדרך כלל, בלא מעט מבוכה, רגשי נחיתות ודימוי עצמי נמוך.
ילדים הסובלים מעודף משקל נאלצים, לא אחת, להתמודד עם התופעות המדוברות, כשלא פעם הן מלוות גם בחוסר סובלנות ותוקפנות מצד הסביבה. עולם הילדים הוא עולם לא קל, ובמיוחד לא לילדים הסובלים מבעיות משקל. כמובן שכהורים, עולה בנו מיד הרצון לגונן, לומר לילד שלנו שאינו צריך הרזיה, ושאנחנו אוהבים אותו ללא תנאי וללא קשר למראה חיצוני ותכונות אחרות. תמיכה מסוג זה היא חיונית, ומהווה מפתח ליחסים בריאים של הורים וילדים, אך  במקרה זה היא אינה מספיקה.

עודף משקל אצל ילדים יכול להיות ביטוי לשלל בעיות, שחשוב מאד שאנו כהורים, נדע לזהות. הבעיות עשויות להיות בעיות הקשורות לגנטיקה אך גם בעיות הנובעות מהרגלי אכילה לקויים (בד’כ כאלו המשותפים לכל בני הבית). אם לא נדע להיות תקיפים ומודעים לבעיות המשקל של הילדים (אולי מחשש לפגוע בהם ואולי מחוסר תשומת לב), עלולות אלו להכות שורש וללוות אותם גם בחייהם הבוגרים.

תפריט דיאטה לנוער
תפריט דיאטה לנוער ולנערות – חלי ממן | צילום: shutterstock

איך מעלים נושא כמו הרזיה בפני ילדים הסובלים מבעיות משקל?

קודם כל – בעדינות…
אין צורך לעשות דרמות: הרזיה איננה ‘אסון’.
להיפך: היא תהליך חיובי שיכול לשפר את איכות חייו של הילד ואת בטחונו העצמי גם יחד.
יתירה מכך, דיאטה היא תהליך שהופך קל יותר ברגע שהוא נחווה ביחד. כהורים חשוב שתהוו דוגמא אישית. החליטו כי כל בני הבית הולכים לעבור יחד תהליך של הרזיה, ואם אין בכך צורך – פשוט התחילו לאכול נכון. כולם יצאו נשכרים, והילדים ירגישו שיש להם תמיכה משפחתית מורחבת וחזקה – תנאי חשוב לכל תהליך הרזיה.

התופעה של עודף משקל בקרב ילדים הולכת ותופסת תאוצה בשנים האחרונות. הג’אנק פוד, המיעוט בפעילות גופנית בחוץ ושפע החטיפים העצום נותנים את אותותיהם. דווקא בשל כך אסור להקל ראש בתופעה. הרזיה היא, קודם כל, הדרך של הילד שלכם להיות בריא יותר ולנהל אורח חיים תקין. הרזיה תאפשר לילדכם לרכוש הרגלי אכילה נכונים שילוו אותם כל חייהם.

מחפשים מתכונים לדיאטות מגוונות ושונות?

היכנסו לעמודי המתכונים שלנו>>

קטגוריות: כללי

    כתבות נוספות

    דברו איתי
    Whatsapp icon
    Whatsapp icon חלי אני רוצה להצטרף
    נגישות